Mit jelent az emberközpontú világítás az intelligens épületekben?
Az intelligens épületek világítástervezésekor, jellemzően az irodaházaknál, érdemes nagyobb figyelmet fordítani az emberközpontú világítás kialakítására (Human Centric Lighting – HCL).
Az emberközpontú világítás a cirkadián ritmust veszi alapul, ami gyakorlatilag az ember napi biológiai órája. Egy olyan 24 órás ciklus, amit az emberek belső időmérő rendszere vezérel, és amit külső ingerek is segítenek. A legfontosabb inger ezek közül a napfény, ami az emberi test olyan éltető tápanyaga, mint az étel és a víz. A cirkadián ritmus teszi lehetővé, hogy az élőlények alkalmazkodni tudjanak a környezet szabályos váltakozásaihoz, és fel tudjanak készülni rájuk.
Ezt a cirkadián ritmus igyekszünk átültetni az épületekbe is. Ez azt jelenti, hogy a mesterséges fénnyel lemodellezzük a természetes fény változásait, a fényerősséget és a színhőmérsékletet is. Így a fényt az ember természetesnek érzi, ami kihat a teljesítményére és a hangulatára is.
A napjaik jelentős részét, egyes számítások szerint közel 90%-át zárt térben töltjük. A motiváló és támogató munkakörnyezet ezért ma már elengedhetetlen, és a világításnak létfontosságú szerepe van abban, hogy cirkadián óránkat beállítsuk a természetes nappali fényciklusokra.
Az emberközpontú világítást a munkaterületek kényelme érdekében tervezik, és tervezés háromféle hatást vesz figyelembe, amelyet a fény az alkalmazottakra gyakorolhat :
VIZUÁLIS HATÁS
· Látványra kellemes és tükröződésmentes munkaterületet biztosít
· Javítja az észlelt megvilágítás minőségét és a munkaterületek vonzerejét
· Fokozza az érzelmi kapcsolatot a térrel
ÉRZELMI HATÁS
· Elősegíti a kiegyensúlyozott érzelmi állapotot
· Javítja az ellenálló képességet stresszes helyzetekben
· Csökkenti a fáradtságot és szorongást
BIOLÓGIAI HATÁS
· Fokozza az éberséget, az észlelést és a termelékenységet
· Szabályozza az alvás/ébrenlét ciklusait és a test hőmérsékletét
· Javítja az immunitást, így kevesebbet hiányoznak a dolgozók
Fényerősség:
Színhőmérséklet:
Az emberközpontú megvilágítás előnyei
Hangulat
Produktivitás
Látásélesség
Cirkadián ciklus
Észzlelés
Fenntarthatóság
Emberközpontú megvilágítás tehát pozitívan befolyásolja az uralkodó hangulatot és a testi funkciókat, valamint pozitívan befolyásolja a depressziós, szorongásos állapotot. Számos előnnyel jár az irodákban történő használata, ahol az emberek a nap döntő részét töltik.
Nappali fények változása
Reggel a magas színhőmérsékletű erős fény jó kezdetet nyújthat a napnak, mivel elnyomja a testben megmaradt melatonint és növeli a kortizolszintet.
Az úgynevezett „ebéd utáni merülés” a csökkent éberség ideje, ami 13.00-16.00 óra között következik be. A délutáni éberséget ezért magasabb színhőmérséklettel és fényszinttel növelhetjük.
Mivel a munka elhúzódhat estig is, a meleg, kényelmes megvilágítás segíthet a melatonin előállításához megfelelő körülmények megteremtésében és a jó éjszakai alvás előkészítésében. Így a munkatársak másnap is kipihenten érkezzenek meg a munkahelyre.
Éjszakai fények
A rendszeresen éjszakai műszakban dolgozó emberek a biológiai órájuk és bioritmusuk ellen dolgoznak. Az éjszakai erős fény növeli az éjszakai éberséget és javítja a munka hatékonyságát. A kékesfehér fényhatás azonban hosszútávon súlyos zavarokat okozhat az alvási ciklusokban, ami stresszhez, fáradtsághoz és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethet.
A munkaterületen ezért megfelelő megvilágítási feltételeknek kell lenniük a hatékony munkavégzés és a megfelelő alvási ciklusok kiegyensúlyozásához. Az esti műszak elején ajánlott magas színhőmérséklet (kékesfehér fény) és magas fényszint. Az éjszakai műszak végén alacsonyabb fényerősségre és színhőmérsékletre váltás kellemesebb lelkiállapotot biztosít a nyugodt alvás előtt.