Fenntarthatóság a jövő generációért - Csepel önkormányzati óvodájának korszerűsítése
A Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata alá tartozó Aprajafalva Óvoda energetikai korszerűsítését az Elektro-Kamleithner Kft. valósította meg. A fűtési rendszer teljes átalakítása történt meg a legmodernebb technológiák bevezetésével. Az épület különböző korú szárnyai eltérő hőigényekkel rendelkeznek, így a projekt különleges kihívásokat tartogatott. Az automatizált, KNX alapú rendszer telepítése lehetőséget adott a központi vezérlésre, amely intelligensen alkalmazkodik a helyiségek hőigényeihez, ezzel biztosítva az energiahatékony és fenntartható működést.
Innovatív megoldások a hatékonyság növelése érdekében
A projekt során a régi, elavult mechanikus radiátorszelepeket modern digitális termosztátokra cseréltük, amelyek lehetővé teszik a precíz hőmérséklet-szabályozást minden helyiségben. Az újonnan telepített ablakszenzorok érzékelik az ablakok nyitását, és azonnal csökkentik a fűtési teljesítményt, minimalizálva a hőveszteséget. Az időprogramozott termosztátok segítségével a fűtési ciklusok az óvoda nyitvatartási idejéhez igazodnak, elkerülve a hétvégi és éjszakai túlfűtést. Az átfogó korszerűsítés során, mindössze 3 hét alatt 73 digitális thermofejet, 1000 méter buszkábelt és 700 méter kábelcsatornát telepítettünk, ami hosszú távon biztosítja a rendszer megbízhatóságát és stabilitását.
Eredmények: Jelentős energia- és költségmegtakarítás
Az MSZ EN 52120-1 szabványnak megfelelő korszerű vezérlés bevezetésének köszönhetően az óvoda éves energiafogyasztása közel 30%-kal csökkent, amely jelentős költségmegtakarítást eredményezett a XXI. Kerület Csepel Önkormányzata számára. Az átlátható adatgyűjtésnek köszönhetően a rendszer valós időben követi a fogyasztási adatokat, így az üzemeltetők gyorsan reagálhatnak az esetleges rendellenességekre. Az automatizált szabályozás nemcsak a költségeket optimalizálja, hanem hozzájárul az épület fenntarthatóságának növeléséhez is.
Az óvoda vezetésének visszajelzése alapján, mind a gyermekek, mind az óvodapedagógusok komfortérzete javult az energetikai megújítást követően. Az ablaknyitások során történt energia pazarlás – a radiátorok erőteljesebben kezdtek el fűteni a szellőztetések alatt – megszűnt, hiszen az új megoldás visszaveszi a radiátor hőmérsékletét a szellőztetés alatt. A korszerű rendszerbe az épületekben található összes hőleadó, azaz a radiátorok, klímák, padlófűtés integrálva vannak. A rendszer további előnye a városvezetés számára, hogy amennyiben több épületben kerül kialakításra, mindezek az épületek egy felületen szabályozhatóvá válnak, akár a műszaki- vagy városüzemeltetési osztályon.
Jövőbeli fejlesztések és további bővítési lehetőségek
Az Aprajafalva Óvoda korszerűsítésének esettanulmánya egy szemléletes példája annak, hogyan növelheti a KNX alapú épületautomatizálás a középületek energiahatékonyságát és fenntarthatóságát. A telepített rendszer könnyen bővíthető, így a jövőben az óvoda teljes fűtés-, hűtés- és világításvezérlése is integrálható. Az ilyen innovatív megoldások nemcsak a működési költségeket optimalizálják, hanem egyben példát is mutatnak a gyermekeknek az energiatudatos gondolkodás terén. Az óvoda korszerűsítése nemcsak a jelenlegi energiaigényeket szolgálja ki hatékonyan, hanem hozzájárul a fenntartható jövő megteremtéséhez, amelyet a következő generációk is élvezhetnek.
Borítókép: Aprajafalva Óvoda
A cikk megjelent az Octogon Architecture & Design Magazin weboldalán.